RĘNBAKI

Rębaki leśne PETERSON w Polsce

Rębaki
Części zamienne

Rębaki to maszyny, które wykorzystywane są do mielenia wszelkiego rodzaju drewna. Najpotężniejsze modele są w stanie poradzić sobie nawet z grubymi konarami i pniami. Rębaki przemysłowe wykorzystywane są do rozdrabniania odpadów powstałych w wyniku działalności przemysłu tartacznego czy stolarskiego. Maszyny wykorzystywane są także do przetwarzania materiału uzyskanego w wyniku wycinki drzew. Mniejsze modele służą także do rozdrabniania gałęzi, zebranych podczas prac porządkowych w ogrodach i parkach. Powstałe w wyniku rozdrabniania fragmenty drewna określane są mianem zrębków. Mogą mieć one od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów długości i w zależności od jakości i pochodzenia znajdują różnorodne zastosowania. Zrębki wykorzystywane są do produkcji płyt wiórowych i pilśniowych, a także celulozy. Mogą służyć również jako opał. Barwione zrębki wykorzystywane są jako element ozdobny ogrodów i rabatek kwiatowych. Oprócz funkcji dekoracyjnej drobiny spełniają również rolę warstwy ochronnej – chronią glebę przed wysychaniem i wahaniami temperatury.

Tarczowe i bębnowe rębaki do drewna

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje rębaków: tarczowe i bębnowe. Czym się różnią?  W rębakach tarczowych elementem, który rozdrabnia drewno, jest metalowy dysk z zamontowanymi ostrzami. Rozwiązanie to opatentowane zostało w 1922 przez niemieckiego wynalazcę Heinricha Wiggera. Obracający się dysk ustawiony jest prostopadle do podawanego (ręcznie lub za pomocą taśmociągu) drewna. Wirujące noże rozdrabniają je na wióry, które następnie zostają wyrzucone na zewnątrz urządzenia. Rębaki tarczowe umożliwiają uzyskanie zrębków o jednolitym kształcie i wielkości, które potem mogą być wykorzystane do produkcji płyt wiórowych. Z kolei w rębakach bębnowych mechanizm rozdrabniający ma z kolei formę obracającego się walca, na którym znajdują się ostre wypustki.

Duże rębaki, które wykorzystane są na skalę przemysłową podczas prac leśnych, najczęściej napędzane są silnikami spalinowym. Maszyny tego typu umieszczane są na przyczepach, które mogą być ciągnięte przez traktor lub innych pojazd. Na rynku dostępne także rębaki ciągnikowe, które napędzane są za pomocą wału napędowego podłączonego do ciągnika. Mniejsze modele, odpowiednie do pracy w przydomowym ogrodzie, mogą być również wyposażone w silnik elektryczny.